Matthew Prince poinformował na blogu CloudFlare, że jego firma udostępniła usługę Universal SSL dla wszystkich kont, nawet darmowych. Obejmuje to oczywiście tylko połączenia między internautami a kopią strony utrzymywaną na serwerach CF, bo już transfer danych między CF a oryginalnym serwerem będzie się odbywał w takim standardzie jak dotychczas. Może to być SSL, jeśli właściciel strony ma wykupiony własny certyfikat, a w innych przypadkach będzie to HTTP lub SPDY.

No właśnie, jeśli już jesteśmy przy SPDY – właściciele dwóch milionów darmowych kont na CloudFlare mają przy tej okazji drugi powód do zadowolenia. Jak wiemy, protokół SPDY wymaga włączenia szyfrowanej transmisji, więc uruchomienie Universal SSL daje wszystkim dostęp również do szybszych transferów.

Jest to też bardzo dobra wiadomość w kontekście zbliżających się szybkimi krokami zmian w protokole HTTP. Na listopad tego roku grupa robocza HTTPbis zaplanowała skierowanie gotowej specyfikacji nowej wersji tego protokołu do zatwierdzenia jako standard. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, około połowy przyszłego roku HTTP/2 będzie już miał status oficjalny. Sądząc po dotychczasowych działaniach CloudFlare na pewno go wdroży i jakoś tak na przełomie 2015/2016 nie będziemy musieli oglądać się na nasze firmy hostingowe, żeby mieć stronę dopasowaną do najnowszych wytycznych Google 🙂