Dwaj inżynierowie Google’a – Roberto Peon and Will Chan – we wpisie na blogu projektu Chromium podsumowali nieco ponad dwa lata prac zespołu, którego są częścią, nad rozwinięciem protokołu SPDY.

SPDY (czyt. speedy czyli po angielsku szybki) to ogłoszony przez Google’a w listopadzie 2009 projekt protokołu internetowego, który ma za zadanie przyspieszyć transfer treści w internecie. Wstępne testy, w których przeglądarka Chrome komunikowała się z serwerem z wykorzystaniem SPDY pokazały, że czas ładowania stron skrócił się nawet o połowę w porównaniu ze standardowym protokołem HTTP. Wynik okazał się na tyle obiecujący, że postanowiono kontynuować prace.

Pierwsze wdrożenia protokołu SPDY w warunkach internetu objęły – co oczywiste – własne usługi Google’a, czyli przede wszystkim wyszukiwarkę i Gmaila, jak również przeglądarkę Chrome i system operacyjny na smartfony i tablety Android 3.x Honeycomb. Teraz po dwóch latach projekt zdaje się być na tyle zaawansowany, że dołączają do niego inni duzi gracze z internetowego podwórka: swoje wsparcie dla SPDY w przeglądarce Firefox zapowiedziała Mozilla, odpowiednie moduły mają się również wkrótce pojawić w konfiguracjach serwerów nginx i Apache. Rozwiązanie to wykorzystuje także Amazon w swojej przeglądarce Silk, którą instaluje na tabletach Kindle Fire.

Czyżbyśmy właśnie stali u bram nowego, znacznie szybszego internetu? Poczekamy, zobaczymy, ale wszystko wskazuje na to, że tak.