Hypertext Transfer Protocol Version 2 otrzymał numer RFC 7540 i został wczoraj oficjalnie opublikowany przez Internet Engineering Task Force – czyli zgodnie z definicją z polskiej Wikipedii: nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.

Oczywiście poza nadaniem numeru RFC w samej specyfikacji nie zmieniło się nic od lutego, kiedy zostało ogłoszone zatwierdzenie HTTP/2 jako nowego standardu, ale publikacja dokumentu przez RFC Editor jest ostatnim krokiem formalnym. Wprawdzie zgodnie z przyjętą przez IETF nomenklaturą specyfikacja jest opisana jako Proposed Standard, ale z zasady jest to standard de facto, bo jakakolwiek zmiana w implementacji powodowałaby, że tak przygotowane oprogramowanie czy urządzenie byłoby niekompatybilne z wszystkimi innymi.

Trudno przewidzieć, w jakim tempie HTTP/2 będzie wypierało poprzednią wersję. Właściciele stron hostowanych u zewnętrznych dostawców będą musieli poczekać aż ci zdecydują się na zmianę. Z kolei ci, którzy sami zarządzają swoimi serwerami webowymi, zaczną od bliższego zapoznania się z nową technologią i przeprowadzenia serii testów. Dużym ograniczeniem jest wymaganie, by połączenie między serwerem a przeglądarką było szyfrowane protokołem TLS, co oznacza potrzebę wykupienia dla domeny certyfikatu SSL lub korzystanie z usług firm pośredniczących w przesyłaniu treści webowych – jakiś czas temu pisałem o tym w artykule o darmowym SSL od CloudFlare.

Jedno jest jednak pewne: zmiany będą następowały szybciej lub wolniej, ale z tej drogi nie da się już zawrócić. Z pożytkiem dla wszystkich użytkowników internetu 🙂