Niejako w odpowiedzi na propozycję Google’a, złożoną przez Mike’a Belsche w ramach prac IETF, by nową wersję HTTP – protokołu transmisji danych w sieci WWW – oprzeć na opracowanym przez jego zespół protokole SPDY, Microsoft przedstawił własne opracowanie pod nazwą „HTTP Speed+Mobility”.

Co ciekawe, propozycja Microsoftu jest w dużej mierze oparta na SPDY, ponieważ Google od początku udostępnił swój protokół na otwartej licencji, ale różni ją chęć skupienia się na nieco innym aspekcie korzystania z Sieci. Przedstawiający projekt HTTP S+M Jean Paoli zgadza się, że szybkość jest bardzo ważna, ale proponuje by nie skupiać się wyłącznie na przeglądarkach, ponieważ korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych odbywa się w coraz większym stopniu przy użyciu dedykowanych aplikacji. Swoje pomysły na HTTP 2.0 Microsoft chce przestawić na stronie HTML5 Labs.

Niezależnie od tego, która droga doprowadzi do wypracowania standardu dla protokołu HTTP 2.0, można się tylko cieszyć, że zaczął się ruch i padają różne propozycje. Na końcu tej drogi będzie korzyść dla wszystkich, którzy korzystamy z usług internetu.