…i w związku z tym Dan Brickley popełnił małe podsumowanie z zapowiedzią, czego możemy oczekiwać w najbliższym czasie. W podsumowaniu znalazły się wszystkie wątki, o których kilka razy pisałem w ciągu minionego roku, więc bardziej interesująca jest przyszłość projektu.

Co nas zatem czeka? Przede wszystkim specyfikacja schema.org otrzyma wkrótce numer 1.0 – niby nic wielkiego, ale to jednak symboliczne zakończenie obecnej fazy beta i wysłanie w świat informacji „jesteśmy pewni, że nasz projekt spełnia pokładane w nim oczekiwania”.

Druga zmiana to poszerzenie słownika o nowe typy z zakresu genealogii (przez rozszerzenie historical-data.org), e-commerce (dzięki współpracy z Good Relations), nauki i edukacji (dzięki zapowiadanej wcześniej współpracy z LRMI) oraz związane z medycyną i zdrowiem. Poprawiona zostanie część związana z radiem i telewizją. Cieszy również zapowiedź pracy nad kolejnymi typami.

Trzecia ciekawa informacja to otwarcie współpracy z Wikidata. Jest to nowy projekt, którego celem jest opisanie wszystkich danych strukturalnych publikowanych w serwisach prowadzonych przez fundację Wikimedia, czyli chyba wszystkich oprócz Wikia i WikiLeaks, których nazwy zaczynają się na wiki- lub kojarzą z tym przedrostkiem: Wikipedia, Wiktionary, itd. Niedawno Dan pisał o możliwości linkowania do zewnętrznych list lub wykazów danych, dla których w schema.org nie ma odpowiedniego typu. Jako przykład podał odnośnik do Wikipedii, ale sądząc po zaangażowaniu Google’a w projekt Wikidata, to on będzie wkrótce podstawową bazą informacji o wikidanych.