Dopiero co pisałem o oficjalnym wsparciu dla projektu schema.org przez rosyjską wyszukiwarkę Yandex, a tu już pojawiają się kolejne dobre wiadomości.

Zapowiadana po wrześniowym spotkaniu roboczym współpraca z Biurem ds. Technologii Białego Domu w celu dołączenia słownika związanego z poszukiwaniem pracy zaowocowała właśnie wsparciem dla typu JobPosting (ogłoszenie o pracę). Słownik ten został przygotowany jako część projektu wspomagającego amerykańskich weteranów wojennych w poszukiwaniu pracy. Firmy oferujące zatrudnienie dla weteranów będą mogły przy pomocy nowej specyfikacji odpowiednio opisać stanowisko, a widget wyszukiwarki umieszczony na wielu amerykańskich stronach rządowych będzie pokazywał listę wyspecyfikowanych ofert. Jest to świetny przykład innowacyjnego zastosowania danych strukturalnych.

Drugą dobrą wiadomością z ostatnich dni jest oficjalne potwierdzenie, że RDFa Lite będzie przez schema.org traktowany na równi z Microdata. RDFa Lite jest małym zbiorem atrybutów języka RDFa, opracowanym przez RDF Web Applications Group na potrzeby opisywania danych strukturalnych w małych projektach, na przykład takich jak strony web, przez nie-programistów. Korzyści z tego płynące są dwie:

  1. Webmasterzy, którzy przed pojawieniem się projektu schema.org postawili na RDFa Lite, nie będą musieli przepisywać swoich skryptów, by korzystać z google’owych Rich Snippetów.
  2. Webmasterzy, którzy jeszcze nie wybrali języka, w którym chcą oznaczyć dane strukturalne na swoich stronach, a czują się pewniej trzymając się standardów, będą mogli spać spokojnie. Bo RDFa Lite jest standardem zatwierdzonym przez W3C, a Microdata nie jest.