Kilka dni temu w Mountain View w Kalifornii odbyło się pierwsze spotkanie robocze projektu schema.org, na który zwróciłem uwagę miesiąc temu. Liczba uczestników oraz przekrój reprezentowanych firm i instytucji pokazuje, jak ważna i potrzebna jest ta inicjatywa.

Udział organizacji W3C pozwala mieć nadzieję, że kiedyś schema.org stanie się standardem. Z kolei obecność przedstawicieli grup opracowujących języki Microformats i RDFa z pewnością ucieszyła tych webmasterów, którzy już wykorzystują te narzędzia do opisywania swoich stron – jest szansa, że ich praca nie pójdzie na marne i nie będą musieli zaczynać od nowa z formatem Microdata, na który postawili twórcy schema.org.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele wyszukiwarek, które na razie nie biorą udziału w projekcie schema.org:  Ask, Yandex, Baidu. Pierwsza z nich nie jest jakimś wielkim graczem, ale Yandex ma ponad 60 proc. udział wśród wyszukiwarek wykorzystywanych w Rosji, a Baidu ma podobnie mocną pozycję w Chinach.

Kavi Goel z Google’a poinformował na blogu projektu o rozszerzeniu słownika schema.org o stosowaną przez International Press Telecommunications Council specyfikację rNews dla publikowanych wiadomości. Rozszerzeniu uległa część NewsArticle, jak również inne powiązane typy, takie jak np. CreativeWork.

Już wkrótce powinny się pojawić kolejne rozszerzenia. Mike Van Snellenberg z Microsoftu pisze o rozmowach z Learning Resource Metadata Initiative o słowniku dla treści edukacyjnych i z Biurem ds. Technologii Białego Domu o strukturalnym opisywaniu treści związanych z poszukiwaniem pracy.