Projekt schema.org powstał przede wszystkim po to, by stworzyć zestaw prostych narzędzi dla zwykłego webmastera, który nie chce zagłębiać się zbytnio w techniczne aspekty semantycznego internetu, ale mimo wszystko chciałby opisać kluczowe dane strukturalne na swoich stronach. Do tego potrzebna jest możliwość wykorzystania w jak najszerszym zakresie już istniejących narzędzi i źródeł danych.

Pod koniec zeszłego roku pisałem o wsparciu schema.org dla języka znaczników RDFa Lite. Funkcjonalność składni RDFa Lite w zasadzie dokładnie odpowiada składni Microdata, na której twórcy schema.org oparli się na początku, ale RDFa ma coś jeszcze: pozwala korzystać z wielu już istniejących, ogólnodostępnych zestawów danych. To dość oczywiste, bo po co tworzyć nowe byty, które jedynie powtórzą to, co ktoś już wcześniej zrobił. Ale wsparcie schema.org tej funkcjonalności nie obejmowało. Dan Brickley napisał wtedy, że projekt jest we wczesnej fazie rozwoju i nie jest wykluczone że w przyszłości otworzy się na inne słowniki.

Ta możliwość właśnie się pojawiła, w postaci external enumerations. Mechanizm ten pozwala opisać obiekt przy pomocy danych spoza słownika schema.org. Na stronach projektu wkrótce pojawi się lista uznanych źródeł, które będziemy mogli wykorzystywać do opisywania danych na naszych stronach, ale pierwszym z brzegu przykładem dobrego źródła jest Wikipedia. Czyli od teraz, jeśli piszemy o jakimś miejscu, np. podając adres restauracji w Waszyngtonie, możemy tak opisać dane, by wyszukiwarki nie miały wątpliwości, o które miasto nam chodzi:

<div itemscope itemtype="http://schema.org/Restaurant">
  <span itemprop="name">Shorty's Lunch</span>
  <div itemprop="address" itemscope itemtype="http://schema.org/PostalAddress">
    <div itemprop="addressLocality" href="https://en.wikipedia.org/wiki/Washington,_Pennsylvania">Washington</div>
  </div>
</div>

Wyróżniony na powyższym przykładzie pogrubioną czcionką link do Wikipedii to właśnie przykład takiego odwołania do zewnętrznego źródła.