To wygląda na pokłosie wrześniowego spotkania roboczego: rosyjska wyszukiwarka Yandex, która na lokalnym rosyjskojęzycznym rynku ma ponad 60 proc. udział, oficjalnie dołączyła do grupy wspierającej projekt schema.org, stawiający sobie za cel zbudowanie jednolitego słownika opisującego dane strukturalne dostępne w sieci web.

Jest to niewątpliwie duża wartość, bo zgodnie z popularnym powiedzeniem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, Yandex „siedzi” w zupełnie innym punkcie świata niż amerykańscy członkowie grupy. Teraz w grupie brakuje już tylko największej chińskiej wyszukiwarki Baidu.

Yandex wspierający schema.org to na pewno świetna wiadomość dla wszystkich, którzy już działają lub zamierzają wejść na rynki wschodnie. Teraz będzie można mieć pewność, że praca włożona w opisanie danych strukturalnych na naszych stronach nie będzie musiała być wykonana ponownie, by uwzględniła ją rosyjska wyszukiwarka. Wystarczy tłumaczenie tego, co widzą internauci, a jandeksowy robot poradzi sobie z resztą.